25.07.2019
Kız veya erkek kardeşinizle birlikte bir iş kurmak harika olmaz mıydı? Eğer aynı zamanda dostunuz olan bir kardeşiniz varsa, bu fikir sizin de aklınızdan geçmiş olabilir.

Aileden biriyle iş kurmaya kalkışmak her zaman doğru bir seçim olmayabilir, ama 2009 yılında Stray Boots’u kuran Avi ve Noemi Millman’ın ortaklıkları gayet güzel yürüyor.

Avi ve Noemi, Roma’ya yaptıkları bir seyahatten etkilenerek, etkileşimli yürüyüş turları oluşturan bir uygulama geliştirmişler. Avi bu uygulamayı “geleneksel turlardan daha pasif ve daha çok bir ödül arama oyununa benziyor” diye tarif ediyor. 14 Amerikan şehrinde ve Londra’da sunulan bu turlardan bu güne kadar 80.000 kişi yararlanmış. Kardeşlerin ortak olarak kurdukları bir iş nasıl başarılı olur? Avi ve Noemi’nin bu konuda tavsiye ettiği dört kural var:  

1. Birbirinize çok fazla benzemediğinizden emin olmalısınız.

Her iki kardeş de Princeton mezunu, ama çok farklı -ve birbirlerini tamamlayan- becerileri var. Avi, bir yazılım geliştirme uzmanı olan Noemi için “ ihtiyacımız olan ama bende hiç olmayan teknik becerilere sahiptir” diyor.

Noemi ise Avi’nin stratejik düşünme ve insanları yönetme konularında kendisinden çok daha  başarılı olduğunu belirtiyor. “Avi daha kolay risk alırken, ben daha temkinliyim. Böylece birbirimizi dengeliyoruz” diyor.

2. Ne gibi beklentileriniz olduğunu daha işe başlarken net olarak belirlemelisiniz.

"Daha en baştan, kimin hangi konudan sorumlu olacağını belirlemeniz ve şirketin birkaç yıl sonra nereye gelmesini istediğiniz konusunda fikir birliğine varmanız çok önemli” diyor Noemi. "Ayrıca, bu işe neden başka biri yerine kardeşinizle girdiğinizi net bir şekilde ortaya koyabilmelisiniz. Nedenleriniz sadece karşılıklı sevgiye değil, ticari avantajlara dayanmalı”.

 3. Her şeyi konuşarak halletmelisiniz.

"Bu, bütün iş ortaklarının yapması gereken bir şey, ama biz birbirimiz hakkında uzun yıllara dayanan bir deneyim sahibiyiz. Birbirimizi nasıl yönlendirebileceğimizi çok iyi biliyoruz” diye belirtiyor Avi.  "Ayrıca, aileden biriyle para konularını konuşmak genelde rahatsız edici olabilir. Alacağımız ücretleri belirlerken, birimizin diğerine lütuf yapmadığından da emin olmalıydık”.

Noemi ise “ En önemli şey koşulsuz dürüstlük” diye ekliyor “Bu da bazen işin en zor yanıdır”.

4. İlişkinizin değişmesine hazır olmalısınız.

"İşte o kadar çok birlikte zaman geçiriyoruz ki, dost olarak daha az beraber olabiliyoruz” diyor Noemi.

"Özel ilişkinizle iş ilişkinizi birbirinden ayırmanız gerekir” diye ekliyor Avi. “O yüzden tamamen özel olan eski ilişkinizi kaybediyorsunuz ve bazen de bunu özlüyorsunuz.“

Pekiyi, bir işi kardeşinizle birlikte yönetmenin en iyi yanı nedir diye sorulduğunda, “İş daha en baştan güven ve sadakat temeli üzerine oturuyor” diyor Avi. “Birbirinize karşı gösterdiğiniz anlayış ve sadakat, bir başka ortakta bulabileceğinizden çok daha fazla oluyor.” 

Kaynak: CNN Money
Diğer Yazılar
Payla?
�nerileriniz