30.04.2019


“Benim dinim çok basittir. Benim dinim iyilik ve nezakettir.”  Dalai Lama


Nezaket, maddi ve insani getirisi inanılmayacak kadar büyük olan bir liderlik özelliğidir. Nezaket, güvene dayalı bir iş ortamı yaratabilmemiz için imkan sağlarken, insanların bu ortamda belli bir anlam ve amaç kazanmalarına yardımcı olur. Nezaket, kalbinizi bir başkasına açmaya hazır olmak ve bunu hesaplı olarak değil, içtenlikle yapabilmek demektir.  Nezaket, birinin görüşlerine katılsanız da katılmasınız da, ona saygı gösterebilmektir. Nezaket sayesinde, dinleyebilmeyi, ilgi göstermeyi, iş yerinde, evde ve toplum içerisinde saygı ve değer yargılarını destekleyen bir ortam yaratmayı başarabiliriz. Nezaket, hiç kimsenin tek başında ayakta kalamayacağı ya da kişisel veya profesyonel başarılara ulaşamayacağı inancını içselleştirmemize ve geliştirmemize yardımcı olur. 


Hepimiz bir ekibin parçası olarak çalışır, bir aile içinde yaşar ve bir toplum içinde büyürüz. Kişisel olarak bazen zafere ulaşır, bazen de başarısız oluruz. Ama her zaman nazik ve insanca davranabilirsek ve bu tutumumuzu tüm yaşamımızda sergilersek, karşımızda birçok olanakların yolu açılacağı gibi, tüm dünyaya ve fikirlere de kucak açmış oluruz. 


İş ortamında çalışırken, teslimat sorunları, ciro hedeflerini tutturamamak, yatırımın karşılığını alma endişesi gibi konular nedeniyle sürekli stres yaşarız. Ve tam da bu zamanlarda çoğumuz istemeden sert ve kırıcı olabiliriz. O yüzden bu tür davranışları önleyebilmek için, neden nazik ve insancıl olmaya çalışmayalım ki? Nazik ve insancıl olmayı seçerek, kendi stresimizin yarattığı kabalık, kontrolsüz öfke ya da zorbalık içeren davranışlarımızı engelleyebiliriz.  Nezaket içinde davranmak, liderliğin en bariz ve sürdürebilir özelliğidir. Zira sizinle nazik davrandığınız kişiler arasında güven unsuru oluşturur. 


Nezaketle davranmayı benimsemek ve olağanüstü bir lider olabilmek için 5 yöntem: 


1. Varsayımlar geliştirmeden ya da karar vermeden önce insanları anlamaya çalışın.


2. İnsanlara karşı ilk yaklaşımınız, onların haklı olabileceğini düşünmek olsun. 


3. İnsanlar hata yaptığında onlardan uzaklaşmak yerine yaklaşın.


4. Sözleriniz aklınızdan geçenleri değil kalbinizdekileri yansıtsın. 


5. Önce kendinize karşı nazik olmayı öğrenin. O zaman başkalarına karşı nazik davranmanız daha kolay olur. 


 


Sheila Madden
Diğer Makaleler
Payla?
�nerileriniz