Kriz Döneminde Yatırım Stratejileri

25.03.2020


Krizde Neye Yatırım Yapılmalı?

Birçok yatırımcı günümüz olağanüstü küresel koşullarını göz önüne aldığında, bu dönem sonrasında oluşacak başka bir durgunluktan endişe etmektedirler. Durgunluk dönemleri çoğu zaman harcamalardaki ani bir düşüşün sonucudur ve çoğu durgunluk nedenleri önceden tahmin edilemez. Fakat beklenen bu durgunluk, küresel pandemi salgını sonrası tüm dünyada öngörülen bir durgunluk olarak belirtilmektedir ve gerçekleşme olasılığı çok ama çok yüksektir.
 
Birçok girişimci bu dönemlerde yatırım yapmaktan, inovasyondan ve işi büyütme çalışmalarından haklı olarak kaçınırlar. Oysa yapılan çalışmalara göre zor ekonomik dönemler, yatırım fırsatlarını değerlendirmek ve inovasyon yapmak, diğer zamanlara göre daha güçlü şansve fırsat olarakgörülmektedir. Ve genellikle işler zorlaştığındabu fırsatlar, çok az yatırımcı tarafından fark edilerek değerlendirilmektedir.
Böyle bir durum kesinleşmeden önce, önceden plan yapmak ve yatırım stratejilerine karar vermek iyi bir fikirdir. Durgunluk, tüm yatırımların askıya alınması gerektiği anlamına gelmez; sadece yatırımların daha güvenli yapılması gerektiği anlamına gelir.
İşte bu dönemlerde daha güvenli ve başarılı yatırım yapmak için akılda tutulması gereken bazı yatırım stratejileri:
Düşük riskli yatırımlar
Durgunluk dönemleri, yatırımları deneme veya risk alma zamanı değildir. Herhangi bir kişinin durgunluk zamanı yatırım stratejisinin en önemli yönü güvenli seçimler yapmaktır. Bu, demek oluyor ki yüksek kaldıraçlı veya spekülatif olan şirketlere yapılan yatırımlardan kaçınmak gerekir. En güvenli yatırım seçenekleri için, nakit akışı iyi olan ve düşük borcu olan şirketler bulmaya odaklanılmalıdır. Ve genel olarak bakıldığında, belirsiz bir zamanda büyük riskler almamaya çalışılmalıdır.
Hisse senedi yatırımları
Hisse senedi piyasasında güvenli yatırım seçenekleri ararken, tüketicilerin ihtiyaç duyacağı ve satın alacağı temel öğelere odaklanmak iyi bir fikirdir. Bunlar tipik olarak temel yiyecekler, içecekler ve bazı tütün bazlı ürünler olabilir. Bu temel anlamda her dönemde güvenli bir yatırım alanı olarak değerlendirilmektedir.
Durgunluğa dayanıklı endüstriler
Belirsizlik zamanlarında, döngüsel mal ve hizmetlerden kaçınmak çok doğru bir harekettir. Çünkü bunlar, tüketicilerin nadir olarak para harcayacakları ürünlerdir. Belki de bu ürünler yılın belirli zamanlarında veya bir dizi önemli olmayan başka faktörden etkilenebilecek endüstrilerin ürünleridir. Bu yüzden bir durgunluk sırasında, yıl boyunca sürekli talep gören mal ve hizmetler sunan döngüsel olmayan endüstrileri bulmaya odaklanmak en iyisidir. Bu durgunluğa dirençli endüstriler arasında marketler, indirim mağazaları, alkol dahil içecek üreticileri, kozmetik, cenaze hizmetleri veya tıbbi malzemeler bulunmaktadır.
Yatırımda çeşitlilik
Tüm yumurtaları aynı sepete koymanın riski tartışılmazdır. İyi bir genel yatırım tavsiyesi, yukarıda belirtilen tüketici odakları içerdiğinde bile tek bir sektöre yığılmamaktır. Durgunluk gibi öngörülemeyen bir zamanda bu durum iki kat önemlidir. Sektörler arasında çeşitlendirme yapmak, belirli bir ürün veya sektör değer kaybederse yatırımcıyı daha büyük kayıplardan koruyacaktır. 
Gayrimenkul yatırımları
Büyük bir durgunluk birçok sektöre ciddi kayıplar getirebilse de, akıllıca yatırımlar yapılması koşuluyla gayrimenkul genellikle bunlar arasında değildir. Durgunluk genellikle gayrimenkul değerlerinde düşüşe neden olur, bu dönemlerde gayrimenkul satın almak, ekonomi ve piyasalar iyileştikten sonra fiyatlar yükseldiğinde daha yüksek fiyata satılarak büyük karlar ettirebilir. Bu arada, ara dönemde güvenilir pasif gelir elde etmek için mülkkiralanabilir.
Kâr payı hisse senetleri
Temettü hisseleri pasif bir gelir yaratır ve bir şirkete yatırım yaptıktan sonra, esasen şirketin kazançlarının bir kısmı geri alınabilir. Bu şartlarda genellikle borç / özsermaye oranları düşük olan şirketlere bakılması önerilir. Sadece tamamen güvenli tarafta olmak için, tamamen güvenilir şirketlere, yani temettü ödemelerini en az 25 yıl üst üste artmış şirketlere odaklanmak akıllıca olacaktır.
Değerli metaller
Emtia piyasasında özellikle altın, belirsizlik ve durgunluk dönemlerinde değerini korumasıyla bilinir. Gümüş, durgunluk döneminde de oldukça iyi performans gösterir ve kıymetli metaller genel olarak nispeten güvenli bir yatırım seçeneğidir.
Krizde En İyi Yatırım Aracı
Sonuç itibari ile bakıldığında; ekonomik gerilemeler, girişimcileri katma değerli işlere ve yeni girişimleri değerlendirmeye zorlayan dönemlerdir. Bu zamanlar, başarılı yatırımı neyin başarılı kıldığına dair göz atmak için iyi zamanlardır. Böylece değer teklifi sunma ve dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırarakbaşarıya neyin katkıda bulunduğuna odaklanılabilinir. 
Tabi unutulmamalıdır ki her şeyden önce sabırlı olmaları şarttır.
Giriş
Kullanıcı adı
Şifre
Şifremi Unuttum Hatırlatmak