02.04.2019

Yeni iş fikirleri nasıl bulursunuz?İş Fikirlerini Fırsata Dönüştürmek

Tüm cesaretinizi toplayıp, her türlü riski göze alarak kendi kendinizin patronu olmaya karar verdiyseniz, bir sonraki adımınız, sektörünüzde henüz denenmemiş olan yeni iş fırsatları bulup, işinizi o doğrultuda kurmanız olacaktır. Bir girişimcinin düşünce yapısına sahip olan kişiler için yeni iş fırsatları bulmak hiç de zor değildir. Özellikle de bugünkü teknoloji dünyasının ve internetin hayatımızı devrim yaratacak şekilde değiştirdiği düşünülürse.    Aşağıda, yeni iş fırsatlarını hızla belirlemek ve hemen harekete geçmek için kullanabileceğiniz bazı teknikler yer alıyor.  

Aslında, sıralanan bu teknikler yeni girişimcilerin yanı sıra, var olan işini yenilemek veya model değiştirmek isteyenler için de yararlı olabilir. Böylece ürün ve hizmetlerinizi tazeleyerek işinize daha güncel özellikler kazandırabilirsiniz.

1. Gözünüz Piyasalarda Olsun

Başarılı bir girişimcinin ilk ve belki de en önemli özelliği piyasaları yakından gözlemlemektir. Yani piyasayı sürekli izlemek, yeni gelişmeleri analiz etmek ve yeni fırsatlar belirdiğinde de bunlardan hemen yararlanmak. Değişmekte olan piyasaları sürekli takip ederseniz, bir değişim gördüğünüzde hemen harekete geçip orijinal iş fikrinizi buna göre adapte edebilir ve girmeyi düşündüğünüz sektör veya piyasanın ne aradığını tam olarak belirleyebilirsiniz.

Demek ki, başarılı bir iş fikri yakalayabilmek için, değişikliğe karşı hazırlıklı ve hemen harekete geçebilecek durumda olmalı ve başkalarının harekete geçmesini beklememelisiniz.

Yeni bir akım görür görmez – insanların ne istediğini ve aklınızdaki iş fikrini bu yeni modele adapte ederek talebi nasıl karşılayabileceğinizi belirleyin. Böyle davranmak bazen yeni bir pazara veya akıma ilk atılanlardan biri olmanız anlamına gelebilir. Ama eğer dersinizi iyi çalıştıysanız ve gördüğünüz fırsatın ömrünü dikkatle hesapladıysanız, bundan kolayca kar sağlayabilirsiniz.

2. Başkalarının Sorunlarına Çözüm Bulun

Yeni iş fırsatları belirlemek için denenmiş ve kanıtlanmış bir başka yöntem de, bir sorun belirleyip buna karşı çözüm oluşturmaktır. İşe kendinizden başlayabilirsiniz: Örneğin sorun yaşadığınız bir ürün veya hizmet olabilir ve bunda belli bir değişiklik yapılmasını istersiniz. Bu şekilde düşünecek olursanız, kullanabileceğiniz birçok yararlı iş fikri bulabilirsiniz.

3. Başarılı Olmuş Diğer Şirketleri İzleyin

Orijinal bir iş fikri bulmak çok iyi olabilir, ama bunun tersini yapmanız da şirketinizin başarısını engellemeyecektir. İşinizi piyasadaki diğer başarılı şirketlerin peşinden giderek de kurabilirsiniz.  Sadece o anki piyasada var olan bir sorunu belirleyin ve bu soruna çözüm getirecek bir ürün veya hizmet geliştirin. Sonuçta, piyasada çalışan diğer şirketler de öyle bir ürün veya hizmete talep olduğu için başarılı olmuşlardır. Siz de verimliliği arttırmayı, bir ürünün bazı özelliklerini değiştirmeyi, teslimat veya abonelik yenileme gibi hizmetleri hızlandırmayı düşünebilirsiniz.  

Özet

Bunlar yeni fikirler bulabilmeniz ve yeni iş fırsatları yakalayabilmeniz için sadece birkaç yöntem. Ama tüm bu sürecin temelinde yatan en önemli konu, değişime karşı hazırlıklı olup pozitif bir yaklaşımla hemen harekete geçmek ve böylece iş modelinizi değerli ve geçerli bir ürün veya hizmete dönüştürmektir.

Kaynak: caroline-baxter


 
Diğer Makaleler
Payla?
�nerileriniz