12.12.2019


Firmaların el değiştirmesi hassas bir konudur. Firmanızın belkemiği olan çalışanlarınızı unutmayın.Satış kararının ardından, iyi işverenlerin çoğunun odaklandıkları konu çalışanların bu karardan nasıl etkilenecekleri ve onların güvenceleri olacaktır. Ne de olsa, giriştikleri olay sadece basit bir ticari işlem değildir; firmanın el değiştirmesi, çalışanların hayatını kökten değiştirme olasılığını taşır.

Bu nedenle, satış süreci sırasında çalışanlara ne zaman ve neler söylenmesi gerektiğini belirlemek zor bir karardır. Firmanın satılacağı bildirmek durumunda kalmanız sizi tedirgin etse de, bu konuyu çalışanlarınızı rahatlatacak bir şekilde sunmak ve sorunsuz bir geçiş için zemin hazırlamak mümkündür.

Şirketinizi satarken çalışanlarınıza ne söylemelisiniz?Her firma satışının kendine has zorlukları ve fırsatları vardır. Ama genelde, birkaç sağduyulu strateji ile hem çalışanlarınızı hem de firmanın yeni sahibini rahatlatmanız mümkündür.1. Niyetinizi üst düzey çalışanlarınızla mümkün olduğunca erken paylaşın.Hoşunuza gitsin veya gitmesin, ama firmanın satılması kararını yönetici kadronuzdan veya diğer kilit çalışanlarınızdan saklayamazsınız. Zira bu kişiler olası alıcılara sunmanız gereken bilgilerin derlenmesinde önemli bir rol oynayacaktır. Ayrıca alıcıların çoğu, kilit personelin satış sonrasında da firmada çalışmaya devam edeceklerinden emin olmak ister. Çalışanlarınızı durumdan erken haberdar ederek, niyetlerini öğrenebilir ve firmada çalışmaya devam etmeye ikna edebilirsiniz.

Bu arada onlara satış sürecinin hassasiyetini hatırlatın ve siz açıklanabileceğini söyleyene kadar , satış kararınızın seçtiğiniz bu küçük grup arasında kalacağından emin olun.

2. Satış girişiminiz kesinlik kazanır kazanmaz, konuyu tüm çalışanlarınıza, tedarikçilerinize ve önemli müşterilerinize açıklayın.Bir firmanın satılması, inişli çıkışlı bir süreç olabilir. Tam bir alıcı bulduğunuzu düşündüğünüzde, o alıcı birden vazgeçer ve uygun başka alıcılar arama süreci tekrar başlar. Kilit konumda olmayan çalışanları ve tedarikçilerinizi bu inişli çıkışlı sürece dahil etmektense, onları ancak satışın gerçekleşeceği kesinleştiğinde ve yeni alıcının çok yakında işi devralacağı zaman bilgilendirmeniz daha doğru olacaktır. Ancak, satışın tamamlanması noktasında geldiğinizde, tüm çalışanlarınızı, tedarikçilerinizi ve önemli müşterilerinizi en kısa zamanda ve bu yeni durumun gelecekte yaratabileceği değişiklikler konusunda güven duymalarını sağlayabilecek ifadelerle haberdar etmelisiniz.3. Firmanızı neden sattığınızı çalışanlarınıza anlatın.Çalışanlarınızın bu haberi duyduklarında biraz paniklemeleri doğaldır; en kötü olasılığı düşünerek işlerini kaybetme endişesine kapılabilirler. Satış kararınızla birlikte verebileceğiniz temel mesajlardan biri, bu kararınızın altında yatan nedenlerdir. Satış kararına yol açan mantıklı bir neden, çalışanlarınızın endişelerini gidermek ve gelecekle ilgili güven duymalarını sağlamak için çok işe yarayacaktır. Yeni yönetimle birlikte her pozisyonun ne kadar etkilenebileceği konusunda da onları mümkün olduğu kadar bilgilendirin. Değişim zor bir süreçtir. O yüzden satış sürecinin son aşamasına kadar iletişim kanallarını açık tutun.4. Firmanın yeni sahibine güvendiğinizi içtenlikle ifade edin.Firmanın yeni sahibi işle ilgili planlarını açıklamadan önce, çalışanlara tanıtılmalıdır. Çalışanlarınızın menfaati açısından, yeni sahibe ve firmayı daha ileriye götürme konusundaki becerilerine güvendiğinizi ifade etmeniz çok önemlidir. Bunun için de, alıcı hakkında önceden etraflı bir araştırma yapmanız gerekir. Ayrıca, yeni sahibin ilk tanıtımdan sonraki günler ve haftalarda çalışanlarla bire bir veya gruplar halinde görüşmeler yapması, onların endişelerini ifade edebilmelerine ve yeni patronlarını daha yakından tanımalarına olanak sağlayacaktır.5. Satışın gerçekleşme süreci ve resmen ne zaman açıklanacağı hakkında bilgi verin.Hiç kimse sürprizleri sevmez. Değişim, bir uyum sürecini gerektirir ve çalışanlarınız satış tamamlanmadan önce bu sürecin bir parçası olduklarını düşünürlerse, olaya daha pozitif yaklaşırlar. Satış sürecinin ayrıntılarını bildirirken, satışın ne zaman resmen açıklanacağını ve sizin firma ile ilişkinizin ne zaman sona ereceğini de söylemelisiniz.Bir firmayı satmak hiç de kolay değildir. Ama bu karar sizin için ne kadar zorsa, çalışanlarınız için de siz ayrıldıktan sonra firmada kalmak aynı derecede zordur. Onlarla açık ve mümkün olduğunca sık görüşerek, duyabilecekleri endişeleri azaltabilir ve onları firmanızın yeni dönemi için hazırlayabilirsiniz.
 


Diğer Makaleler
Payla?
�nerileriniz