01.07.2019
Finansman mı bulmak istiyorsunuz?Finansman bulmak mı istiyorsunuz? Melek yatırımcıları nasıl ikna edebileceğiniz konusundaki bu tavsiyelere kulak verin.

Kuracağınız iş için başlangıç sermayesine ihtiyacınız varsa, bir-iki melekle tanışmanızda yarar var demektir. Bu melekler, işinizden alacakları belli bir hisse karşılığında başlangıç sermayesi yatıran zengin kişilerdir.

Ama dikkatli olun: “Son yıllarda paralarını başarısız girişimlere yatırdıkları için bazılarının elleri yandığından, amatörler piyasadan çekildi” diyor yatırımcı Brian Cohen. “Geriye kalanlar ise çok daha ciddi ve sistemli oluyor ve daha titiz davranıyor. Herhangi bir yatırıma kakışmadan önce daha detaylı bir inceleme yapıyor.”

Cohen’e göre : “  Sonuçta bu melekler, sermaye yatıracakları firmaların kurucularından da daha fazla profesyonellik bekliyor”.

Cohen bu konuda oldukça deneyimli biri. Kendisi 2007 yılında ilk harici yatırımcı olarak para yatırdığı Pinterest de dahil olmak bu güne kadar düzinelerce başarılı şirketi desteklemiş. Cohen halen, 75 yatırımcının oluşturduğu ve yeni kurulan şirketlere 45 milyon dolardan fazla yatırım yapmış olan New York Angels adlı konsorsiyuma da başkanlık ediyor. Kendisi ayrıca “ Her Melek Yatırımcının Bilmek İstediği Şeyler Nelerdir” adlı kitabın yazarlarından biridir.

Cohen, melek yatırımcıların çek defterlerini açmadan önce duymak istediği şeyleri şöyle sıralıyor:

Harika bir yönetim ekibiniz var. “İş modellerini ve ürün özelliklerini değiştirmek, ortaklarınızı değiştirmekten çok daha kolaydır. Uzun yıllardır birlikte çalışmış olmak, genellikle olumlu bir işarettir. Şirket kurucularının arasında samimi bir iletişim görmek hoşuma gider”

Piyasaya daha geç değil, daha hızlı girmek istiyorsunuz. "Araştırma ve odak grupları tabii ki yararlıdır. Ama yeni kurulmuş bir şirketin nasıl bir ürün veya hizmet geliştirmesi gerektiğini piyasaya çıkmadan önce bilemezsiniz.”

Müşterilerinizi anlıyorsunuz. “Melek yatırımcılar, tüm sorulara verecek cevabı olan girişimcilerden çok, akıllıca sorular sorabilmek için gayret gösterenlerden etkilenir.”

Ölçüm ve analize önem veriyorsunuz. Cohen, ölçüm yapmanın çok da kolay olmadığını kabul ediyor. Buna rağmen, yeni nesil melek yatırımcıları ikna edebilmek için ölçümlerin önemine inanmanız ve rakamların ortaya koyduğu koşullara en hızlı şekilde uymanızı sağlayacak disipline sahip olmanız gerekiyor.

Kuruşları bile hesaplamaya hazırsınız. “Melek yatırımcılar paralarını ortaya koymadan önce, şirketin harcamalar konusunda tutumlu davranmak gibi bir kültüre sahip olduğunu görmek ister.” diyor Cohen.  

Ve son bir tavsiye: Bu beş noktayı ikna edici bir şekilde ve sadece 10 dakikada aktarabileceğinizden emin olana kadar prova yapın. Cohen , “Bir yatırımcıyı iş fikrinizin potansiyeli olduğu konusunda 10 dakikada ikna edemezseniz, başka fırsatlara yönelir ve siz de beklediğiniz sermayeyi alamazsınız” diye uyarıyor. 
Diğer Yazılar
Payla?
�nerileriniz