11.09.2019
Dawn Lafreeda, Kaliforniya’daki Denny's de 16 yaşındayken çalışmaya başladı ve hosteslikten garsonluğa kadar yükseldi. Üniversiteye giderken ek iş olarak girdiği bir yazılım firmasında da muhasebe ve personel yönetimini öğrendi.

1984 yılında, henüz 23 yaşındayken Arizona’da küçük bir madenci kasabası olan Globe’daki Denny’s restoranını satın alma fırsatı doğduğunda, o zamana kadar edindiği tüm becerileri bir araya getirdi ve bu fırsatın üzerine atladı. Lafreeda, “Daha çok erken yaşlardayken bile günün birinde kendi işimin sahibi olacağımı biliyordum. “Kendi işimde çalışacağımdan hep emindim” diyor.

18 ay sonra Lafreeda’nın başarısından etkilenen Denny’s ona Batı Teksas’ta bulunan zor durumdaki dört restoranı da devralmasını teklif etti. O restoranları yeniden ayağa kaldırabilmek zorlu bir işti, ama Lafreeda için en büyük sıkıntı, yaşadığı kültür şoku oldu – bölgenin zayıf ekonomisi ve çorak toprakları için hazır değildi. Her hafta Denny’s’in yöneticilerini arıyor ve kendisine büyük bir şehir olan San Antonio’da bir restoran satmaları için ısrar ediyordu. Sonunda bu isteğini yerine getirdiler. Lafreeda oraya taşındıktan sonra imparatorluğunu genişletmeye başladı ve altı eyalette 75 Denny’s restoranına sahip olarak sistemde tek başına bu sayıya ulaşan bir numaralı franchise sahibi oldu.

Lafreeda’dan 30 yıl içerisinde böyle bir imparatorluğu nasıl kurabildiğini öğrenmek istedik. 

Henüz 23 yaşındayken bir restoran mı satın aldınız? Bu bayağı bir cesaret ister.

İnsan 23 yaşındayken, daha olgun yaştakiler gibi düşünmüyor. Hiçbir şeyden korkmuyor ve her şeyi yapabilirim sanıyorsunuz. Beni güçlü kılan şey buydu. Endişe duymayacak kadar umursamazdım. Ama bir an için tereddüt ettiğimi hatırlıyorum. Anneme “35 çalışanım var ve hepsi bana bağımlı. Ya başarısız olursam?” diye sormuştum. O da “Sen de yeniden başlarsın” demişti.

Genç ve kadın bir iş sahibi olarak nasıl karşılandınız?

 Ayırımcılık yaşadığımı söyleyemem. Ama 23 yaşında olduğum halde 12 yaşında gibi görünüyordum. Kimse beni ciddiye almadı. Kredi istemek için bir bankaya gittiğimde, iş sahibi olduğuma inanmıyorlardı. Ama birlikte çalışabileceğim kişileri bulana kadar şartları zorladım. Hayır cevabını asla kabul etmedim.

Birkaç yıl önce, Denny’s yetkilileri ile bağlantı kuran bir grup bir kadın konuşmacı aradıklarını söylemiş. Kendi programlarında sadece erkek girişimciler olduğundan, diğer restoran zincirlerine başvurup birden fazla eyalette birden fazla restoran sahibi olan kadın katılımcılar olup olmadığını araştırıyorlarmış. Sektörde birden fazla restoran sahibi olan pek fazla kadın olmadığını o zaman anlamıştık.

Bu işe ilk girdiğinizden beri yaşadığınız en büyük değişim nedir?

24 saat açık olan bir restoranı işletmek daha zorlaştı. Son 10 – 15 yıl içerisinde yaşadığımız personel sorunları nedeniyle daha fazla çalışmak zorunda kaldık. Şimdiki genç neslin hayat görüşü ve iş anlayışı benim onların yaşında olduğum zamankinden çok farklı. Sürekli yeni personel almak zorunda kalıyoruz.

Halen 75 restoranınız var. Herhalde hiç tatil yapamıyorsunuz.

Şu anda bu işi çok sevdiğim için yapıyorum. Restoran işini her yönüyle seviyorum. Ama sanırım çocuklarım beni dengeliyor. 10 yaşında ikiz oğullarım var. Onlar olmasa tüm zamanımı işe ayırırdım. İşe gitmeyi, çalışmayı seviyorum. Ama artık hayatımı dengeliyorum ve bana yardımcı olan harika yöneticilerim ve çalışanlarım var. Yine de, eğer şehirdeysem haftanın altı günü çalışırım.

Birden fazla restoranı olan franchise sahiplerinin çoğu, genelde portföylerine başka markaları da ekler. Siz neden sadece Denny’s ile kaldınız?

Birden fazla markayla çalışmak mantıklı tabii, üstelik her gün önümüze çeşitli fırsatlar da çıkıyor. Ama bu benim Denny’s ile geçirdiğim otuzuncu yılım. Ben henüz çocuk yaştayken onlar bana bir şans verdi ve büyümeme yardımcı oldu. Onlarla ilişkim beni her zaman tatmin etti. Ayrıca, Denny’s i gerçekten seviyorum. Geçtiğimiz hafta bir düğün için Florida’ya gitmiştim ve iki kez Denny’s de yemek yedim! 
Kaynak: Entrepreneur
Diğer Yazılar
Payla?
�nerileriniz