15.03.2020
En iyi kafe ve restoranların hepsi küçük ve butik tarzıdır. Her birinde sevgiden kaynaklanan bir emek vardır. Bunun sonucunda da her zaman tamamen özgün bir tat ve ortam doğar. Eğer hayaliniz bir butik kafeye sahip olmaksa, doğru yerdesiniz. Biz yıllardan beri girişimcilerin hayallerini gerçeğe dönüştürmelerine yardımcı oluruz. Restoran işi de farklı bir konu değil. Müşterilerinizi nefis yemekler, kusursuz hizmet ve özgün bir ortam sunarak hayran bırakmaya hazır mısınız? Biz de öyle tahmin etmiştik! O zaman hemen başlayalım:

1. Bir niş bulun – Butik bir kafe veya restoran açmanın tek sorunu, bu piyasanın çok kalabalık olmasıdır. Hangi şehre giderseniz gidin, cadde ve sokaklar bu tür işletmelerin yüzlercesiyle doludur. Bunu göz önüne alarak çevreyi dikkatle inceleyin ve rekabet koşullarını iyi değerlendirin.

Piyasaya halen sunulmuş olan neler var ve hangi konuda boşluklar var? Örneğin şehrinizde bir Nepal Restoranı yok mu? Belki yüzlerce kafe vardır. Ama hem kafe - hem de sanat galerisi olan bir yere ne dersiniz? Sizi diğerlerinden ayırıp, fark yaratacak bir şey düşünün. En iyi girişimciler, bir nişin nasıl bulunacağını ve ondan nasıl yararlanabileceklerini bilirler.

2. Bir iş planı hazırlayın – Tüm şirketler gibi, restoran işinizin de bir yol haritasına ihtiyacı vardır. Projenizle ilgili konuları çok iyi bilmeniz ve geleceği planlamanız gerekir. Hedef müşteri kitlenizi belirleyin, bir maliyet – kar analizi yapın ve kuruluş bütçenizi oluşturun.   Gerçekçi bir finansal plan hazırlayın ve her hafta ne kadar kar elde etmeniz gerektiğini iyi hesaplayın.


İlgili Makale: Yalın ve Etkili Bir İş Planı Nasıl Hazırlanır?

3. Menü – İşinizle ilgili en önemli konu tabii ki budur. Bir restoran ya da kafenin ayakta kalıp kalmayacağını sunduğu yiyeceklerin kalitesi belirler. Eğer mutfağın şefi sizseniz, basit ama özgün bir menü yaratın. Ürün çeşidiniz az, kullanacağınız malzeme listesi mümkün olduğu kadar kısa olsun.

Bunlara ek olarak göz önüne alabileceğiniz başka konular da olabilir – organik ya da koşer sınırlamaları gibi. Eğer böyle bir durum söz konusuysa, koşer sertifikası arayan müşterileri mutlu edecek bir belgelendirme şirketinden yararlanın. Tüm bunları mümkün olduğu kadar erken yapmanızda yarar vardır. Böylece, bütçenizi belirlediğiniz menüye göre hesaplayabilirsiniz.

4. Ruhsatlar ve Yasal Konular – Bir restoran ya da kafe açmak, birçok soruyu beraberinde getirir. Her bölgenin farklı kuralları vardır. O yüzden bölgenizdeki idari makamlara başvurup yeterince bilgi alın. Öncelikli olarak bir sağlık ve güvenlik sertifikasına ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca bir işletme ruhsatı almanız ve eleman çalıştıracaksanız, çalışan yükümlülüğü de söz konusu olacaktır. Bunlar gibi, halletmeniz gereken pek çok konu vardır – en iyisi bölgenizdeki resmi makamlara danışarak daha fazla bilgi alın.

5. Pazarlama – Son olarak söylemeliyim ki, açacağınız kafe düzenli bir müşteri kitlesi kazanamazsa, hiçbir işe yaramaz. Demek ki müşterileri işyerinize çekecek güçlü bir pazarlama planı hazırlamalısınız. Başlangıç için, sosyal medya ile yerel pazarlamanın birlikte kullanılması en iyi yoldur. Gösterişli bir açılış töreni de lezzet avcıları ve gazetecilerin ilgisini çekmek için harika bir fırsattır.  

Bir restoran veya butik kafe açmak kolay bir şey değildir. Çoğu kişi piyasada tutunabilmek için çok zorlanır. Ama yukarıdaki tavsiyelere uyarsanız, olumlu bir başlangıç yapabilirsiniz. Restoranınızın mutlu müşterilerle dolup taştığını görmek, dünyanın en güzel duygusudur. Buna siz de bayılacaksınız!
Kaynak: Alltopstartups
Diğer Yazılar
Payla?
�nerileriniz