02.01.2020

Başarılı Girişimciler Erken UyanıyorBir iş yönetirken, günün saatleri yetmiyor gibi gelir insana. Oysa işle ilgili taleplerin daha az olduğu sabah saatlerinin gücünden yararlanmak, verimliliğinizi arttırmanın anahtarı olabilir.

Starbucks’ın başkanı Michelle Gaas, koşu yapabilmek için onbeş yıl boyunca saatini sabah saat 04:30’a kurardı. “Happiness Project” (Mutluluk Projesi) kitabının ünlü yazarı Gretchen Rupert, sabahları 06:00’da kalkar ve henüz ailesi uyanmadan bir saat egzersiz yapar. Zaman yönetimi uzmanı Laura Vanderkam, “En başarılı kişiler kahvaltıdan önce neler yapar” (What The Most Successful People Do Before Breakfast) adlı kitabında sabahların neden önemli olduğunu ve bu zamanları nasıl daha verimli bir şekilde kullanabileceğimizi açıklıyor. Yataktan daha erken kalkmanın sağlayacağı yararlardan bazılarını şöyle sıralıyor:

Telaş yaşama olasılığınız sabahları daha azdır. Bir girişimcinin günü çabucak dolabilir. Egzersiz yapmak veya okumak gibi kendiniz için anlam taşıyan bir şeyi öğlenden sonraya veya akşama bırakırsanız, bu faaliyet kısa bir süre sonra “yapılacaklar” listenizden tamamen silinip gider.   Vanderkam’a göre, “Kendiniz için öncelik taşıyan bir faaliyeti akşamüstü saat 04:00’te yapmanızı engelleyebilecek birçok neden çıkabilir – ama sabah saat 06:00’da halledilmesi gereken bir işinizin çıkması çok daha enderdir.” 

Sabahın erken saatlerinde iradeniz daha güçlü olur. Erkenci bir insan olmasanız da, iradeniz günün erken saatlerinde geç saatlerde olduğundan çok daha güçlü olur. “İrade, aşırı kullanılmaktan dolayı yorgun düşen bir kas gibidir” diyor Vanderkam. Gün boyunca yönetilmesi zor insanlarla uğraşırken, bir takım kararlar alırken, trafikte boğuşurken iradeniz tükenir ve günün sonunda kendinizi yorgun ve bitkin hissedersiniz. 

Sabahlar size güne pozitif bir enerjiyle başlama fırsatı verir. Eğer bir sabah saatin alarmı çaldığı halde uyuyakalmışsanız veya çocuğunuzun beslenme çantasını yanına vermeyi unutmuşsanız, güne böyle bir hatayla başlamanın moralinizi ne kadar bozduğunu ve işteki verimliliğinizi nasıl etkilediğini bilirsiniz. Vanderkam, sabah erken kalkmanın güne zafer duygusuyla başlamanızı ve çok daha mutlu ve verimli bir gün geçirmenizi sağlayabileceğini söylüyor.

Güneş doğarken uyanma fikri sizi ürkütüyorsa, Vanderkam’ın bir gece kuşunu bile erkenci bir kişiye dönüştürebilecek dört tavsiyesi var:

1. Bir zaman kaydı tutun. Vanderkam’a göre erken kalkmayı sevmeyen insanlar genellikle geceleri çok geç yatarlar. O yüzden, zamanınızı nerede verimsiz kullandığınızı görebilmeniz için bir hafta boyunca bir zaman kaydı tutmanızı öneriyor. Kendi işinin sahibi olan pek çok gece kuşunun, tuttukları bu zaman kayıtlarına baktıklarında, akşam saatlerinin çoğunu verimli veya özellikle keyif veren bir aktiviteyle geçirmediklerini gördüklerini belirtiyor.  


2. Harika diyebileceğiniz bir sabah hayal edin. Günde bir saatlik fazla bir zamanınız olsa ne yapmak isteyeceğinizi hayal edin. Egzersiz yapmak mı? Gazetenizin sadece başlıklarına göz atmak yerine, keyifle okumak mı? Vanderkam “daha erken kalkmak, kendinizi cezalandırmak demek değildir. İyi bir amacınız yoksa, yataktan kalmazsınız” diyor. 

3. Sabahınızı planlayın. Fazladan kazandığınız zamanda ne yapacağınıza karar verdikten sonra, bir gece önceden mümkün olduğu kadar hazırlık yapın. Örneğin sabah egzersiz yapmak istiyorsanız,  bir gece önceden giysilerinizi hazırlayın, veya kahvaltıda yiyeceğiniz şeyleri seçip ayırın.

4. Erken kalkma alışkanlığını yavaş yavaş oturtun. Vanderkam, alışkanlığınızı birden değiştirmeye kalkarsanız, büyük bir olasılıkla alarmın erteleme düğmesine basıp uyumaya devam edeceğinizi söylüyor. O yüzden, normal olarak 07:30’da kalkıyorsanız, saati 05:00’e kurmak yerine, her gün 10 dakika daha erkene kurun. Uykusuz kalmanızı önlemek için de, her gece 10 dakika daha erken yattın. Eğer zamanında yatmakta zorluk çekerseniz, alarmı uyku saatiniz için de kurun.   


Kaynak: entrepreneur.com


 
Diğer Yazılar
Payla?
�nerileriniz